Świętopełk Wielki
Świętopełk Wielki
Panna Wodzianna Panna Wodzianna
765
BLOG

Książę stoi i patrzy

Panna Wodzianna Panna Wodzianna Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 46

Sowiniec w swoim czasie zastanawiał się "Prawo niemieckie czy magdeburskie?" honorował 750 rocznicę lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.

Z kolei Świętopełk Wielki (wiki), coś około 750 lat przed obchodami tysiąclecia Gdańska ulokował to miasto na prawie lubeckim.

Świętopełk z jakiegoś powodu patrzy na południowy-wschód. Czy w kierunku siedzib Krzyżaków, czy Konrada Mazowieckiego, czy może Leszka Białego...? 

Leszek namaścił Świętopełka na namietnika Pomorza - a ten miał się Leszkowi odpłacić za pomocą dzidy. I wkrótce Świętopełk ogłosił się księciem. Wypędził Duńczyków ze Słupska, z Meklemburczykami też się tłukł. Potem tłukł się głównie z Wielkopolanami, Pomorzanami zachodnimi, ale przede wszystkim z Krzyżakami. Sprzymierzał się w tym celu z Prusami, Litwinami, a przez moment nawet z Polakami.

Jego buty można obejrzeć w saloonie z bliska tutaj.

Jest 5 fotek, zaraz dołożę jeszcze ze dwie.

Zobacz galerię zdjęć:

Świętopełk Wielki
Świętopełk Wielki Leszek Biały Świętopełk Wielki Świętopełk Wielki

Odklik and tabela Gzewa ► Magna PomeraniaTAG "panna wodzianna" TAG "wodzianna" "Prasa ... jest to najostrzejsza i najpotężniejsza broń naszej partii". Józef Stalin "W przeciągu najbliższych dwudziestu lat świat oczekują dramatyczne zmiany, większe niż w przeciągu całego minionego stulecia" Dennis Meadows, 2012 (źródło)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura